Geoblog.pl    robas    Podróże    W Państwie Środka – Chiny 2013    Jadę na Wielki Mur

Jadę na Wielki Mur

Chiny
Chiny, Pekin

Dzisiaj jadę na Wielki Mur. Chińskie powiedzenie mówi iż każdy prawdziwy Chińczyk musi zobaczyć Wielki Mur. Każdy tubylec z którym rozmawiałem w pierwszej kolejności pytał czy tam byłem. Sceptycy mówią iż ten w pobliżu Pekinu w Badaling jest tylko podróbką dla turystów, ale to właśnie ten fragment cieszy się największą popularnością. Odrzuciłem chyba kilkadziesiąt propozycji naciągaczy, którzy chcieli mi zorganizować tam wycieczkę i jadę na własna rękę. We wszystkich przewodnikach znajdziecie informację że trzeba dojechać linią metra nr 2 do stacji Jishuitan, a następnie przejść 400 metrów do dworca autobusowego, ale nigdzie nie znajdziecie w którą stronę te 400 m. Podpowiadam, bo sam się nalatałem w najróżniejsze kierunki. Wychodząc ze stacji metra stańcie twarzą do ulicy i w prawo. Doszedłem w końcu na dworzec. Kolejną informacją w przewodnikach jest to iż do Badaling jeździ numer 919 hmm... niekoniecznie. Ale o tym za chwilkę. Wyobraźcie sobie dworzec autobusowy, jakiś tam w Polsce w większym mieście. A teraz powiększcie go 20-krotnie. Stanowiska dla autobusów są poukładane numerami. To gdzie stoi 919!!!??? Gdzieś za horyzontem. Idę przez ten dworzec, idę, idę, idę. Co kawałek na słupie wisi tablica i coś tam jest napisane o linii 919, ale nie chce mi się czytać. Uznałem że pewnie coś w stylu że „do 919 tam”. Znalazłem, podjechał, wpakowałem się do niego. Siedzę już i wtedy ktoś mi się pyta czy chcę jechać na Wielki Mur. Mówię że tak i osoba z którą rozmawiam informuje mnie że została zmieniona linia i teraz inny autobus tam jedzie. Trzeba było jednak wczytać się w tą tablicę. Próbuję wysiąść ale to nie takie łatwe. Otwarte są tylko drzwi przy kierowcy, a Chińczycy jak to mają w zwyczaju pchają się na oślep niemiłosiernie. Nie mogę ujść pod tą napierającą falę. W końcu udaje się wysiąść. Teraz uznaję że na Wielki Mur jedzie na pewno ten autobus, do którego czeka najwięcej ludzi. Trafiłem. Na wszelki wypadek jeszcze pytam w kolejce czy to autobus na Wielki Mur. Co ciekawe do autobusu wpuszczanych jest tylko tyle osób ile jest miejsc siedzących. Po drodze ktoś w rodzaju przewodnika opowiada coś prawdopodobnie o Murze, ale tylko po chińsku. Autobusy do Badaling odjeżdżają tylko do godziny 12:00, koszt przejazdu to 12 RMB, czas jazdy około półtorej godziny.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano